A szemünk színéért - szüleinken kívül - egy melanin nevű barna pigment a felelős ami a szem szivárványhártya részében található, minden egyes embernél más-más mennyiségben.
Ősidőkben az emberek barna szemekkel látták meg a napvilágot, azonban az idők folyamán bekövetkezett genetikai változások miatt lett szemünk egyre színesebb és alkalmazkodóbb.
A világon a leggyakoribb szemszín a barna és annak árnyalatai.
A kék szemszínt pedig éppen a kevés melanin szám okozza, a zöld szemszín pedig a kék és a barna szín közötti melanin mennyiség határozza meg.
Az albínó embereknél annyira kevés vagy nincs is melanin, hogy a belső vérerek tükröződnek és ettől piros színűnek látszik szemük színe.
Azt tudjuk, hogy gyermekeink kék szeme sok esetben változik más színűvé felnőtt korára.
Felnőtt korunkban bekövetkező szemszínváltozások már nem a melanin mennyiségének a változásai miatt következnek be, mint gyermekeinknél, hanem inkább a mi „szemünk játéka”.
Szemünkben lévő mozgató izmok, melyek képesek pupillát tágítani vagy épp szűkíteni azt,
meghatározzák mennyi fény jusson szemünkbe.
A pupilla méretét más dolgok, hangulatváltozások is befolyásolhatják. Például stresszes állapotban a pupilla szűkebb lesz, és ez által a körülötte lévő íriszt több fény fogja érni, ami hatással lehet a szemszínre is.
Főleg a világosabb szemszínűeknél figyelhető meg időszakosan a színváltozás.
A szemszín változását az íriszt érő, és onnan visszatükröződő fény idézi elő, mivel a színek a fény hullámainak hosszúságától függnek, minden hullámhossz más és más színt tartalmaz.
Egyszerű fénytörés optikai játéka ez, például ha kék szemünk van, akkor a kevesebb kék spektrumú fény miatt a szemünk szürkének fog látszani.
Pupillánk szűkülése vagy tágulása az összes szemszínre hatással van és világosíthatja, sötétítheti
azt, hogy megszűrhesse a beáramló fényt és így tökéletesen működhessen eme nagyszerű szervünk a szem.